Pompa ciepła – 6 faktów i mitów

Zastanawiasz się nad instalacją pompy ciepła we własnym domu? Sprawdź kilka podstawowych faktów i mitów na ich temat!

1. Pompa ciepła jest droga

To prawda, że koszty inwestycji w instalację pompy ciepła są początkowo dość wysokie, podobnie jak w przypadku fotowoltaiki. Niemniej jednak powszechne programy dofinansowań i dotacji zmniejszają ból inwestycji, dlatego warto rozważyć złożenie wniosków w odpowiednich organach. 

Analizując koszty instalacji pompy ciepła należy jednak pamiętać, że inwestycja ta zwraca się już po kilku latach (ok. 6-7). Co więcej, codzienne koszty użytkowania są stosunkowo niskie, ponieważ zapotrzebowanie na energię elektryczną wykazuje zazwyczaj jedynie znajdująca się w systemie grzewczym sprężarka. Dodatkowo pompy ciepła mają także bardzo niską awaryjność i mogą być eksploatowane nawet 50 lat!

Zwróć również uwagę na fakt, że instalując pompę ciepła w swoim domu w dużym stopniu uniezależniasz się od stałych wzrostów cen prądu. Im wyższe podwyżki cen energii, tym szybciej zwróci się Twoja inwestycja.

2. Pompa ciepła jest głośna

Pompy ciepła nie należą niestety do bezgłośnych systemów, zwłaszcza jeśli chodzi o powietrzne pompy ciepła i te typu split. O ile część wewnętrzna instalacji wydaje zwykle stosunkowo ciche szumy, a pomieszczenie, w którym się znajduje, zawsze można wyciszyć, to inaczej ma się sprawa z wentylatorem oraz sprężarką, które pracują stosunkowo głośno

Ma to znaczenie zwłaszcza ze względu na normy dopuszczalnego poziomu hałasu w środowisku. Nawet jeśli umieścisz instalację daleko od własnych okien, musisz zadbać o to, aby emitowany przez pompę dźwięk nie przeszkadzał sąsiadom

W celu zminimalizowania hałasu w miarę możliwości umieść zewnętrzną część pompy na otwartej przestrzeni, daleko od granic działki. Możesz również zastosować ekrany lub osłony akustyczne, a wylot powietrza skierować w stronę ulicy.

3. Pompy ciepła nadają się tylko dla nowo wybudowanych domów

Pompy ciepła wielu osobom kojarzą się wyłącznie z nowym budownictwem. I rzeczywiście, większość tego typu instalacji umieszczana jest w nowych budynkach, w których coraz częściej stosuje się odnawialne źródła energii. Nowo wybudowane domy charakteryzują się również dość niskimi ubytkami ciepła dzięki szczelnym oknom i dobrej izolacji. Często stosuje się w nich również ogrzewanie podłogowe i ścienne, które świetnie współpracuje z pompami ciepła, obniżając ich koszty eksploatacyjne. 

Nie oznacza to jednak, że pompy ciepła nadają się wyłącznie dla nowo wybudowanych domów. W starszych budowlach sprawdzą się równie dobrze, jeśli tylko te będą odpowiednio termoizolowane.

4. Pompa ciepła nie tylko grzeje, ale i chłodzi

Podstawowym zadaniem pomp ciepła jest ogrzewanie wody i powietrza w domu. Niemniej jednak wiele modeli pomp wyposażone jest również w funkcję chłodzenia. Tzw. odwracalne pompy ciepła często są niestety droższe niż te tradycyjne, które służą wyłącznie ogrzewaniu. Pompy te nierzadko mają również mniejszą moc i sprawność. Warto jednak dobrze przemyśleć decyzję przed wyborem pompy do własnego domu – modele, które zapewniają chłodzenie latem mogą przecież zastąpić klimatyzator.

5. Pompa ciepła jest przyjazna środowisku

Mając w domu pompę ciepła, energię cieplną do ogrzania pomieszczeń i wody generujesz w sposób przyjazny dla środowiska. W końcu ciepło z powietrza, gruntu czy wody jest nieograniczone, a jego pozyskiwanie w żaden sposób nie szkodzi naturze. Dodatkowo, korzystając z odnawialnego źródła energii, zmniejszasz emisję szkodliwych gazów i pyłów do powietrza, którym oddychasz Ty i Twoi bliscy. 

Ciekawe!
Zdecydowana większość pomp ciepła na rynku polskim jest zaliczana do odnawialnych źródeł energii mimo tego, że aby działać, potrzebują zasilania energią elektryczną. 

6. Pompa ciepła może być jedynym źródłem energii cieplnej w domu

Panuje powszechne przekonanie, że w Polsce pompy ciepła nie sprawdzą się jako jedyne źródło energii cieplnej do ogrzewania domu. Ma to wynikać z niskich temperatur podczas mroźnych zim, przez co instalacja ma nie być w stanie zapewnić komfortu termicznego domowników. 

Najnowsza technologia pozwala jednak na generowanie ciepła nawet przy temperaturach zewnętrznych sięgających -25 stopni Celsjusza. Oznacza to, że pompa ciepła jak najbardziej może stanowić jedyne źródło energii cieplnej w Twoim domu. W takim przypadku warto jednak zadbać, aby pompa miała wbudowaną grzałkę, która w najchłodniejszych dniach wspomoże jej funkcjonowanie.

Myślisz o instalacji pompy ciepła we własnym domu?
Skontaktuj się z nami!

Pomożemy Ci w doborze odpowiedniej pompy ciepła i zajmiemy się jej profesjonalną instalacją.