Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła służy do centralnego ogrzewania domu i wody w sposób przyjazny środowisku oraz naszemu portfelowi. Przyjrzyjmy się z bliska, jak wygląda ten proces.

Co to jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to wydajne i ekologiczne urządzenie grzewcze, które pobiera energię cieplną z bezpośredniego otoczenia domu i wprowadza je do instalacji ogrzewania centralnego. Energia cieplna może pochodzić z gruntu, powietrza lub wody, a pozyskane ciepło wykorzystuje się do centralnego ogrzewania domu oraz wody do mycia i kąpieli.

Sposób działania pompy ciepła

Wiesz jak działa chłodziarka lub zamrażarka? Praca urządzenia polega na wypompowaniu ciepłego powietrza z jego wnętrza i oddaniu go do pomieszczenia, w którym taka lodówka stoi. Pompa ciepła działa podobnie, jednak najpierw ciepło wypompowywane jest z miejsca o niższej temperaturze, a następnie kierowane do wnętrza, które ma zostać ogrzane. 

Ciekawe! 
Jedynym kosztem eksploatacyjnym pompy ciepła jest energia elektryczna potrzebna do zasilenia sprężarki.

Rodzaje pomp ciepła

Istnieje kilka rodzajów pomp ciepła. Ich wspólnym zadaniem jest przepływ ciepła z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o wyższej temperaturze. Wszystko z troską o środowisko, ponieważ pozyskiwana w ten sposób energia jest całkowicie czysta i ekologiczna.

Wyróżniamy m.in. następujące rodzaje pomp ciepła:

1. Pompa ciepła powietrze-woda

Powietrzna pompa ciepła typu powietrze-woda za pomocą czynnika pobiera ciepło z powietrza znajdującego się na zewnątrz, które następnie ulega sprężeniu i w efekcie podgrzewa wodę w instalacji centralnego ogrzewania.

2. Pompa ciepła powietrze-powietrze

Pompy cieplne powietrze-powietrze są najtańsze i najbardziej popularne. Tak samo jak pompy powietrze-woda, pobierają one ciepło z powietrza na zewnątrz i transportują je do ogrzewanego pomieszczenia. Działają na podobnej zasadzie co klimatyzatory, jednak zamiast jak one pompować do wnętrza powietrze zimne, wtłaczają do środka powietrze ciepłe.

3. Gruntowe pompy ciepła

Jak sama nazwa wskazuje, pompa gruntowa pobiera ciepło bezpośrednio z gruntu. Ten rodzaj pomp charakteryzuje się relatywnie dużą wydajnością, a pobierana przez nie energia cieplna może wystarczyć do ogrzania całego domu.  

Moc pompy ciepła

Pompy ciepła należą do niskotemperaturowych źródeł ciepła i osiągają największą efektywność, gdy różnica temperatur pomiędzy dolnym a górnym źródłem ciepła nie jest zbyt wysoka. Oznacza to, że spełnią swoją rolę wyłącznie w dobrze termoizolowanych budynkach

W nowo wybudowanych domach pompy cieplne świetnie współpracują z ogrzewaniem podłogowym i ściennym. W starszych budynkach, które przechodzą termomodernizację, przed instalacją pompy należy uszczelnić lub wymienić okna i ocieplić ściany zewnętrzne – wszystko po to, aby zminimalizować straty ciepła wywołane nieszczelnością instalacji grzewczej.

Moc pompy cieplnej dobierana jest w zależności od wielkości domu i jego zapotrzebowania w energię cieplną. Podczas obliczeń brane jest pod uwagę również to, czy pompa będzie jedynym źródłem zasilania instalacji grzewczej. Znaczenie ma także fakt, jak dobrze termoizolowany jest dom.

Myślisz o instalacji pompy ciepła we własnym domu?
Skontaktuj się z nami!

Pomożemy Ci w doborze odpowiedniej pompy ciepła i zajmiemy się jej profesjonalną instalacją.