Klimatyzacja do mieszkania – o czym pamiętać przed instalacją?

Klimatyzacja w mieszkaniu jeszcze do niedawna kojarzyła nam się wyłącznie z wakacjami we Włoszech czy Hiszpanii. W Polsce klimatyzatory montowane były jedynie w biurach czy sklepach spożywczych. Jednak wraz z nadejściem gorętszych temperatur zapotrzebowanie na klimatyzację w polskich domach znacznie wzrosło. O czym warto pamiętać przed instalacją klimatyzacji w swoim mieszkaniu?

1. Klimatyzator powinien być ekonomiczny

Szacując wydatki związane z klimatyzacją w mieszkaniu należy uwzględnić nie tylko cenę klimatyzatora i jego instalacji, ale również koszty eksploatacyjne

Warto podkreślić, że tańszy klimatyzator nie zawsze się opłaci. Te z dolnej półki cenowej często pobierają więcej prądu, przez co są bardziej kosztowne w dłuższej perspektywie. W porównaniu do tańszych modeli, klimatyzatory droższych marek są zazwyczaj dużo bardziej oszczędne. 

Aby upewnić się, że Twoja klimatyzacja nie będzie kosztować majątku, podczas wyboru klimatyzatora domowego zwróć uwagę na jego klasę energetyczną. Najbardziej efektywne są modele klasy A+++. Kolejnym parametrem, który warto wziąć pod uwagę, jest wskaźnik efektywności sezonowej – im wyższy, tym lepiej.

Wskazówka: Jednym ze sposobów obniżenia kosztów klimatyzacji w domu jednorodzinnym może być zasilanie klimatyzatora energią z fotowoltaiki.

2. Klimatyzacja powinna być cicha

Dźwięki wydawane przez klimatyzację mają duży wpływ na komfort jej użytkowania. Hałas generowany podczas pracy klimatyzatora mieszkaniowego będzie mniej lub bardziej natężony w zależności od jego rodzaju oraz modelu. Za przykład zróżnicowania hałasu wydawanego przez poszczególne modele niech posłuży klimatyzator split oraz klimatyzator przenośny – w tym porównaniu wygrywają klimatyzatory typu split, które pracują znacznie ciszej.

Wraz z rozwojem technologii głośne modele klimatyzatorów odchodzą już do lamusa, a producenci starają się jak najbardziej wyciszyć pracę swoich modeli. Obecnie dostępne są już klimatyzatory, które produkują wyjątkowo ciche dźwięki na poziomie 20 decybeli.

3. Powietrze z klimatyzatora powinno być dobrej jakości

Na rynku powszechne są modele klimatyzatorów z wbudowaną funkcją poprawy jakości powietrza. Usuwają z niego kurz, pyłki i bakterie, jak również nieprzyjemne zapachy (np. dym papierosowy). Zaawansowane technologicznie modele klimatyzatorów domowych posiadają również funkcję jonizacji powietrza, która zwiększa jego jakość. Dostępne są również klimatyzatory z powłokami antybakteryjnymi, zwalczające bakterie, wirusy, grzyby i roztocza. To świetnie rozwiązanie zwłaszcza dla alergików oraz mieszkańców miast o niskiej jakości powietrza.

4. Ważna jest dostępność serwisu gwarancyjnego

Wybierając model klimatyzatora, zwróć uwagę na dostępność części zamiennych oraz długość gwarancji. Ta powinna obejmować zarówno urządzenie, jak i samą instalację. To ważne zwłaszcza dlatego, że dwukrotnie w ciągu roku należy przeprowadzić przegląd gwarancyjny klimatyzacji. Podczas jego wykonywania elementy obu jednostek (zarówno zewnętrznej, jak i wewnętrznej) podlegają czyszczeniu, co zapobiega rozwojowi bakterii, pleśni czy grzybów.

Chcesz zainstalować klimatyzację w swoim domu?
Skontaktuj się z nami!

Pomożemy Ci wybrać odpowiedni model klimatyzatora mieszkaniowego i zajmiemy się jego profesjonalną instalacją.