Fotowoltaika – wszystko, co musisz wiedzieć na start

Fotowoltaika od lat przeżywa intensywny rozwój. Nic dziwnego, skoro oprócz walorów ekologicznych, staje się również coraz bardziej dostępna cenowo. Zastanawiasz się nad instalacją paneli fotowoltaicznych na własnym dachu? Przeczytaj nasz praktyczny przewodnik po ekologicznym pozyskiwaniu energii dla domu.

Co to jest fotowoltaika?

Fotowoltaika to przetwarzanie naturalnego promieniowania słonecznego w energię elektryczną za pomocą paneli fotowoltaicznych. Dzięki instalacji fotowoltaicznej w swoim domu, samodzielnie pokryjesz całe jego zapotrzebowanie w prąd – tanio i ekologicznie, uodparniając się tym samym na stałe podwyżki cen w elektrowni. 

Fotowoltaika – opinie

Kosztowność – MIT

Opinie o fotowoltaice są często podzielone – głównie ze względu na wszechobecne przekonanie, że instalacja paneli fotowoltaicznych jest dość kosztowna, a przez to niedostępna finansowo zwłaszcza dla osób prywatnych. Z tą opinią rozprawimy się w kolejnym akapicie.

Brak nasłonecznienia powodem braku prądu zimą – MIT

Niektórzy również mylnie twierdzą, że system fotowoltaiczny produkuje energię elektryczną wyłącznie w pogodnie dni – tych z kolei jest w Polsce zbyt mało, aby inwestycja mogła się zwrócić. To kolejna nieprawdziwa opinia o fotowoltaice, którą należy obalić. 

Owszem, zimą, kiedy dni są krótsze i bardziej pochmurne, ogniwa fotowoltaiczne produkują mniej prądu niż latem, a energia ta nie wystarcza na pokrycie pełnego zapotrzebowania. Wtedy jednak możesz skorzystać z nadwyżek gromadzonych w pozostałej części roku, kiedy ilość produkowanego prądu znacznie przewyższa Twoje potrzeby.

Zmniejszasz zanieczyszczenie środowiska – FAKT

Osoby, które na co dzień korzystają z dobrodziejstw fotowoltaiki we własnym domu, podkreślają ekologiczny charakter tego rozwiązania. Zamiast polegać na zasobach elektrowni czy własnego pieca węglowego, gdzie energia pozyskiwana jest wskutek zanieczyszczającego środowisko spalania paliw kopalnych, produkujesz własną, czystą energię. Instalując panele fotowoltaiczne, generujesz prąd z odnawialnych źródeł energii (OZE), przez co w realny sposób wpływasz na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska i powietrza, którym oddychasz.

Pełna bezobsługowość oraz bezawaryjność – FAKT

Spotkasz się również z opiniami o fotowoltaice, które wskazują na pełną bezobsługowość i bezawaryjność tych systemów. To prawda! Bezobsługowość systemu fotowoltaicznego zapewnia Ci wygodę – nie musisz już pamiętać np. o codziennym paleniu w piecu. Bezawaryjność fotowoltaiki wynika z kolei z nieskomplikowanej budowy całego systemu, a także wytrzymałości na warunki pogodowe czy bieg lat.

Fotowoltaika – cena instalacji PV

Dzięki postępowi technologicznemu, rosnącej konkurencji oraz popularności systemów fotowoltaicznych, a także udzielanym dofinansowaniom, na instalację paneli fotowoltaicznych stać już nie tylko firmy, ale również osoby prywatne.

Cena instalacji systemu fotowoltaicznego zależy od kilku zmiennych:

  • rodzaj, moc i liczba instalowanych modułów (ceny modułów systematycznie spadają) – ok. 45-50% kosztów.
  • falownik (inwerter) – 20-25% ceny końcowej. Falownik przekształca prąd stały pozyskany z energii słonecznej, w prąd zmienny, który możemy wykorzystać. Procent udziału ceny falownika w całkowitych kosztach fotowoltaiki spada wraz ze wzrostem rozmiaru instalacji. 
  • konstrukcja wsporcza i przewody łączeniowe – ok. 15% wszystkich kosztów. W zależności od tego, czy montujesz instalację na dachu czy na gruncie, cena elementów konstrukcji wsporczej będzie się różnić. Zwykle konstrukcje dla instalacji dachowych są tańsze. Warto zainwestować w przewody łączeniowe dobrej jakości, które będą odporne na promieniowanie słoneczne i zostaną wyposażone w mocowania dostosowane do rodzaju instalacji.
  • projekt i montaż – ok. 15-20% kosztu całej inwestycji.

WAŻNE! 

W styczniu 2019 roku wprowadzono tzw. ulgę termomodernizacyjną. Pozwala ona na odliczenie kosztów instalacji PV od podatku dochodowego lub zryczałtowanego od osób fizycznych. Oznacza to oszczędności na poziomie 17% (a nawet 32% jeśli jesteś w drugiej grupie podatkowej). 

Rok później, bo w styczniu 2020 r., zmniejszono również podatek VAT z 23% na 8% na wszystkie instalacje fotowoltaiczne. 

Czy fotowoltaika się opłaca?

Tak! Pamiętaj jednak, że czas zwrotu inwestycji wynosi średnio ok. 6-8 lat. Może się jednak skrócić m.in. w zależności od tego, czy skorzystasz z dofinansowania lub weźmiesz udział w jednym z programów wspierających budowę instalacji PV w Twoim regionie. Na ostateczną opłacalność inwestycji ma także wpływ fakt, czy finansujesz ją z kredytu, czy ze środków własnych.

PAMIĘTAJ: Każda podwyżka cen prądu, a te pojawiają się przecież regularnie, skraca czas zwrotu z inwestycji. 

Na pytanie o opłacalność inwestycji odpowiadamy szczegółowo w artykule Panele fotowoltaiczne – czy to się opłaca? 5 argumentów, że tak!

Jak zdobyć dofinansowanie do fotowoltaiki?

Na cenę oraz opłacalność systemów fotowoltaicznych wpływają dotacje oraz dofinansowania realizowane na terenie wybranych regionów, jak i całego kraju. 

W 2020 roku na terenie województwa lubelskiego działają dwa główne programy wspierające inwestycje fotowoltaiczne: 

  • ogólnopolski program dotacji Mój Prąd skierowany do osób fizycznych, wytwarzających prąd na własne potrzeby. 
  • program Czyste Powietrze skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych, które mogą się ubiegać o dotację lub pożyczkę na wymianę źródła ciepła i prace termomodernizacyjne budynku.

Sprawdź pełen opis programów “Mój Prąd” oraz “Program Czyste Powietrze” w artykule Fotowoltaika – dofinansowania i dotacje w województwie lubelskim.