Fotowoltaika w Polsce – opinie użytkowników. Obalamy mity

Jak oceniana jest fotowoltaika w Polsce? Jakie opinie panują na temat pobierania dofinansowań? Co mówi się o ogrzewaniu domu za pomocą instalacji PV? Czy fotowoltaika się opłaca? Sprawdź opinie użytkowników i upewnij się, że warto zainwestować w panele fotowoltaiczne na własnym dachu!

Fotowoltaika w Polsce

Sektor fotowoltaiki jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów OZE (odnawialnych źródeł energii) w Polsce oraz na świecie. Mimo dynamicznych wzrostów, w naszym kraju jego olbrzymi potencjał nadal pozostaje jednak niewykorzystany. Dlaczego? Na ten temat panuje kilka opinii:

“Fotowoltaika jest droga”

W Polsce wciąż obecne jest przekonanie, że fotowoltaika to wyjątkowo droga inwestycja, na którą pozwolić mogą sobie tylko najbogatsi. Programy państwowych dofinansowań i unijnych dotacji do fotowoltaiki, a także ulgi podatkowe oraz coraz niższe ceny instalacji fotowoltaicznych sprawiają jednak, że już od dawna opinia ta mija się z prawdą. Co więcej, wskutek stale rosnących cen prądu, opłacalność fotowoltaiki stale rośnie!

“W Polsce jest za mało słońca”

Wielu uważa, że ze względu na swoje położenie Polska nie jest krajem, który powinien inwestować w instalacje fotowoltaiczne. To prawda, że w słoneczny dzień ogniwa fotowoltaiczne są w stanie wyprodukować więcej energii niż wtedy, gdy jest pochmurno. Nie oznacza to jednak, że zimą instalacje PV zupełnie nie działają! 

Do produkcji prądu przez panele fotowoltaiczne potrzebne jest światło słoneczne, a nie ciepło. Wbrew pozorom, tego pierwszego jest w Polsce wystarczająco dużo, aby pokryć, a nawet przewyższyć potrzeby energetyczne domu jednorodzinnego. 

Ciekawe! 
Montaż paneli fotowoltaicznych opłaca się w każdym miejscu w Polsce. Według mapy nasłonecznienia naszego kraju, miejscami, gdzie “słońce świeci mocniej” są m.in. okolice Lublina, Rzeszowa i Tarnowa. 

Opinie nt. dofinansowań do fotowoltaiki

W związku z szeroko dostępnymi programami dotacji do fotowoltaiki, są one również gorącym tematem do dyskusji. Jakie panują opinie na temat dofinansowań do instalacji fotowoltaicznej? Wybraliśmy i opisaliśmy kilka z nich.

“Dużo papierologii”

To, jak bardzo skomplikowany jest proces wypełniania wniosku o dofinansowanie i kompletowania wymaganych dokumentów, zwykle zależy od programu. Przykładowo, do wniosku o dofinansowanie z programu Mój Prąd, należy załączyć m.in.:
– faktury za zakup i montaż instalacji oraz dowody jej zapłaty, 
– dokument potwierdzający montaż licznika dwukierunkowego, 
– a także dane identyfikacyjne zawartej umowy kompleksowej. 

Nie ma się jednak czemu dziwić – dofinansowania ze środków publicznych zawsze obostrzone są licznymi warunkami. Nie oznacza to jednak, że dofinansowania na fotowoltaikę są nie do zdobycia! Z pewnością uda Ci się przebrnąć przez proces kompletowania dokumentów szybko i sprawnie.

“Na pieniądze czeka się bardzo długo”

To prawda – bywa, że od momentu złożenia wniosku do dnia, kiedy gotówka zasili Twoje konto, trzeba poczekać nieco dłuższą “chwilę”. Miej jednak na względzie, że bez tego dofinansowania czas zwrotu z inwestycji znacznie się wydłuży. Opłaca się czekać nawet kilka miesięcy!

“Skomplikowane i rygorystyczne wymagania oraz zobowiązania”

Umowy o dofinansowania często zawierają określone wymagania co do producenta elementów instalacji czy firmy, która ją zamontuje. Innym przykładem takiego zobowiązania może być konieczność ubezpieczenia instalacji. Tego typu obostrzenia częściej występują w przypadku programów samorządowych i regionalnych. 

Pamiętaj więc, aby dokładnie przeczytać umowę przed jej podpisaniem. Jeśli zawarte w niej wymagania nie będą Ci odpowiadać, poszukaj innego źródła dofinansowania.

“Zamiast z programu Mój Prąd, lepiej skorzystać z innej dotacji”

Dofinansowania i dotacje na fotowoltaikę z reguły się nie łączą (np. przykład Mój Prąd oraz Czyste Powietrze), więc jeśli skorzystasz z jednego, inne nie będą już dla Ciebie dostępne. 

Z tego względu warto już na samym początku zastanowić się, która dotacja okaże się najbardziej opłacalna. Pamiętaj, że z programu Mój Prąd otrzymasz nie więcej niż 5 tys. złotych dofinansowania, podczas gdy Czyste Powietrze zwraca często dużo wyższe kwoty. Podobnie może być w przypadku dofinansowań z programów samorządowych. 

Przed podjęciem ostatecznej decyzji koniecznie rozeznaj się we wszystkich dostępnych opcjach!

Opinie o panelach fotowoltaicznych

“Panele fotowoltaiczne są bezobsługowe”

To prawda! Instalacja fotowoltaiczna jest całkowicie bezobsługowa – działa samodzielnie bez potrzeby ingerencji z zewnątrz. Bywa, że śnieg lub liście z drzew częściowo przykryją panele – wtedy warto je usunąć. W większości przypadków, dzięki nachyleniu dachu, osuną się one same.

Bezobsługowość systemu fotowoltaicznego zapewnia Ci wygodę – nie musisz już pamiętać np. o codziennym paleniu w piecu. Ty zajmujesz się swoimi sprawami, a w tym czasie prąd wytwarza się sam!

“Panele fotowoltaiczne są bezawaryjne”

Być może ciężko w to uwierzyć, ale rzeczywiście tak jest – w przypadku paneli fotowoltaicznych ciężko o uszkodzenia nawet w przypadku silnego gradobicia. Elementy instalacji PV muszą bowiem spełnić wysokie normy, zanim zostaną dopuszczone do sprzedaży. 

Bezawaryjność fotowoltaiki wynika również z mało skomplikowanej budowy całego systemu, a także wytrzymałości na różne warunki pogodowe czy bieg lat.

“Panele fotowoltaiczne szybko się zużywają”

To mit! Gwarancja producenta na panele fotowoltaiczne wynosi zwykle 20-25 lat. Nie oznacza to co prawda, że przez cały ten czas działają z taką samą mocą jak na początku, jednak nadal funkcjonują bardzo sprawnie. Według badań panele fotowoltaiczne najnowszej generacji najwięcej wydajności tracą w pierwszych latach użytkowania, chociaż w ciągu roku spadek nie powinien wynieść więcej niż 0,5%.

Czy fotowoltaika się opłaca?

O opłacalność instalacji paneli fotowoltaicznych na swoim dachu pyta w Google około 1000 osób miesięcznie. Nie ma się czemu dziwić, w końcu oprócz argumentów związanych z ekologią, każdemu zależy, aby inwestycja się zwróciła. 

O tym, że inwestycja w fotowoltaikę jak najbardziej się opłaca, pisaliśmy już w artykule “Panele fotowoltaiczne – czy to się opłaca? 5 argumentów, że tak”.

Myślisz o instalacji fotowoltaiki w swoim domu?
Skontaktuj się z nami!