Panele fotowoltaiczne – czy to się opłaca? 5 argumentów, że tak!

Popularność fotowoltaiki rośnie od lat. Nic dziwnego, skoro oprócz tego, że jest przyjazna środowisku, pozwala również zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Nadal nie jesteś pewny, czy panele fotowoltaiczne się opłacają? Przygotowaliśmy pięć argumentów, które przekonają Cię, że warto w nie zainwestować!

1. Dofinansowania i programy dotacji zmniejszają koszty na start

Orientacyjnie można przyjąć, że koszty inwestycyjne instalacji fotowoltaicznej wynoszą ok. 4-5 tys.zł/1kWp (kWp = kW peak, czyli moc maksymalna modułu). Cena ta spada wraz ze  wzrostem wielkości instalacji, przy czym w przypadku domów jednorodzinnych najczęściej mają one od 3 do 5 kWp. Do rzadkości należą domy o wytwarzanej mocy powyżej 10 kWp.

Koszty początkowe instalacji paneli fotowoltaicznych można jednak skutecznie obniżyć, korzystając z dofinansowań i programów dotacji.

W województwie lubelskim w 2020 roku aktywne są dwa programy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW): Mój Prąd oraz Czyste Powietrze

Oprócz ogólnopolskich dotacji, istnieją również dofinansowania na poziomie powiatów i gmin. Przed rozpoczęciem inwestycji fotowoltaicznej, warto zasięgnąć informacji, czy w Twoim regionie nie są aktualnie prowadzone żadne projekty wspierające inwestycje OZE.

Jeśli nie uda Ci się pozyskać dofinansowania na panele fotowoltaiczne od państwa, warto się zapoznać z warunkami kredytów oferowanych przez niektóre banki na inwestycje OZE.  Proekologiczne oprocentowanie kredytu na 1-2% w skali roku może zwiększyć opłacalność fotowoltaiki w Twoim przypadku (lecz nie musi).

2. Ulgi podatkowe dla inwestorów w instalacje fotowoltaiczne

Oprócz programów państwowych wspierających inwestycje fotowoltaiczne, opłacalność paneli fotowoltaicznych na Twoim dachu podnoszą również ulgi podatkowe dla inwestorów w OZE.

Jedną z nich jest tzw. ulga termomodernizacyjna wprowadzona w styczniu 2019 roku, która pozwala na odliczenie kosztów instalacji fotowoltaicznej od podatku dochodowego lub zryczałtowanego od osoby fizycznej. W ten sposób oszczędzasz aż 17% kosztów początkowych (w przypadku osób należących do drugiej grupy podatkowej oszczędności wynoszą 32%).

Na koszty instalacji fotowoltaicznej nałożony jest podatek VAT. W przypadku fotowoltaiki obniżono go jednak z 23% na 8%, co dodatkowo zmniejsza koszty na start. 

Ciekawe! 
Pod koniec stycznia 2020 r. miasto Wrocław zwolniło z podatku od nieruchomości wszystkie budynki z instalacją fotowoltaiczną. Kto wie, może wkrótce zdecydują się na to również władze Lublina, Biłgoraja, Zamościa lub Stalowej Woli.

3. Uniezależnienie od podwyżek cen prądu z elektrowni

Instalując panele fotowoltaiczne, produkujesz własną energię elektryczną, która w pełni pokryje potrzeby Twojego domostwa. Dzięki temu, uniezależniasz się również od stałych podwyżek prądu z elektrowni, które sięgają ok. 3% rocznie. 

Pamiętaj, że latem wykorzystuje się jedynie ok. 30% energii wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne, zaś nadwyżki odsyłane są do sieci. Twój dostawca prądu magazynuje je za stałą opłatą (ok. 150 zł) przez ustalony okres (najlepiej 365 dni). Dzięki temu nadwyżki energii nie przepadają, czekając na miesiące zimowe, kiedy Twoje zapotrzebowanie w energię rośnie, a na skutek małego nasłonecznienia fotoogniwa produkują jej mniej. W ramach takiej regulacji odzyskasz 80% prądu oddanego do elektrowni, dzięki czemu cały rok możesz zasilać dom własną energią.

Ciekawe!
W odróżnieniu od kolektorów słonecznych, na pracę ogniw fotowoltaicznych nie wpływa niska temperatura powietrza.

Pamiętaj!
W umowie kompleksowej podpisywanej z dostawcą energii, który pobiera nadwyżki wygenerowanego przez Ciebie prądu, przypilnuj, aby okres rozliczeniowy trwał rok. Jeżeli będzie krótszy, warto zapisać, że nadwyżki z jednego okresu powinny przechodzić na kolejny. Inaczej wyprodukowane latem nadwyżki przepadną, a zimą znów będziesz musiał płacić za prąd z elektrowni, co zmniejsza opłacalność inwestycji.

4. Fotowoltaika to przyszłość

Im więcej prądu zużywasz na co dzień, tym inwestycja w panele fotowoltaiczne jest bardziej opłacalna. Warto przy tym zauważyć, że już teraz w domach jednorodzinnych rachunki za prąd należą do najwyższych kosztów stałych. Korzystając z coraz większej liczby urządzeń elektrycznych, sukcesywnie zwiększamy te kwoty. 

A przecież przyszłość niesie ze sobą kolejne rozwiązania oparte na zasilaniu prądem. Samochody elektryczne to jedno, inteligentne domy i ogrzewanie budynków energią elektryczną – to drugie. Wzrasta także liczba osób decydujących się na montaż napędzanych prądem klimatyzatorów. Instalacja fotowoltaiczna, która latem produkuje energię z nadwyżką, będzie zatem świetnym sposobem na zmniejszenie kosztów za prąd. 

To realne oszczędności – teraz i w przyszłości!

5. Ekologiczny charakter inwestycji

Produkcja energii elektrycznej z promieniowania słonecznego jest jednym z najbardziej ekologicznych metod produkcji energii elektrycznej. Pozyskując ją z odnawialnego, a zarazem niewyczerpanego źródła, przyczyniasz się do zmniejszenia emisji spalin i ograniczasz jej negatywne skutki dla klimatu. 

Warto podkreślić, że żywotność paneli fotowoltaicznych wynosi 25 lat, przy czym w przypadku Polski energia zużyta na wyprodukowanie elementów systemu wyrównuje się już po 6 latach użytkowania instalacji. Można więc przyjąć, że kolejne 19 lat (76% czasu pracy) generuje zupełnie czystą energię!

Co dzieje się z instalacją w momencie, kiedy panele fotowoltaiczne zostaną w pełni wyeksploatowane? Poddaje się j recyklingowi, przy czym poszczególne części będą ponownie wykorzystane m.in. do budowy kolejnych systemów fotowoltaicznych.

Ciekawe!
Zgodnie z założeniami Komisji Europejskiej, finalna konsumpcja energii z OZE w UE w 2020 roku powinna osiągnąć 20%, zaś do 2030 r. poziom ten jeszcze wzrośnie. Dla każdego kraju ustalono indywidualny cel; w przypadku Polski jest to 15%. 

Ty również możesz dołożyć swoją cegiełkę, abyśmy wspólnie osiągnęli ten cel!

Myślisz o instalacji fotowoltaiki w swoim domu?
Skontaktuj się z nami!