Klimatyzator split – co to jest i jak działa?

Klimatyzator split jest jednym z najczęściej wybieranym typów klimatyzatorów domowych. Ty również zastanawiasz się nad jego instalacją? Przyjrzyjmy się więc, jak działa ten rodzaj klimatyzatorów oraz jak wygląda jego montaż.

Co to jest klimatyzator split?

Klimatyzator split to klimatyzator ścienny, który składa się z dwóch jednostek – wewnętrznej i zewnętrznej. Jednostka wewnętrzna (tzw. parownik) montowana jest w pomieszczeniu, które ma być klimatyzowane – w górnej części dowolnej ściany zaraz nad sufitem. Jednostka ta odpowiada za wdmuchiwanie schłodzonego powietrza. Drugą część klimatyzatora (tzw. agregat lub skraplacz) montuje się zazwyczaj na ścianie balkonu lub na elewacji budynku. Zwykle działa ona nieco głośniej niż jednostka wewnętrzna.

Jak działa klimatyzator split?

Jednostka wewnętrzna i zewnętrzna klimatyzatora split połączone są miedzianą instalacją przewodów wypełnionych freonem, które tworzą zamknięty układ chłodniczy. Klimatyzator tego typu działa więc na podobnej zasadzie, co lodówka. Przyjrzyjmy się poszczególnym krokom procesu:

  1. Czynnik chłodniczy w postaci ciekłej przepływa z części zewnętrznej do wewnętrznej.
  2. W parowniku, jak sama nazwa wskazuje – czynnik paruje
  3. Uzyskany gaz schładza powierzchnię znajdującego się w jednostce wewnętrznej wymiennika ciepła, przez co temperatura powietrza przepływającego przez parownik spada.
  4. Schłodzone powietrze wydmuchiwana jest do wnętrza pomieszczenia.
  5. Następnie czynnik chłodzący zasysany jest przez jednostkę zewnętrzną, gdzie ulega sprężeniu, a następnie schłodzeniu. W efekcie następuje jego skroplenie
  6. Zamknięty układ sprawia, że cały proces zachodzi od nowa.

Warto zauważyć, że obecnie modele typu split oferują nie tylko możliwość chłodzenia powietrza, ale również jego ogrzewanie oraz filtrację. Ogrzewanie zachodzi poprzez zastosowanie mechanizmu pompy ciepła. Filtracja polega z kolei na ulepszaniu jakości wydmuchiwanego powietrza, co zachodzi dzięki zastosowaniu powłok antybakteryjnych i funkcji jonizujących.

Rodzaje klimatyzatorów typu split

Na rynku dostępne jest kilka rodzajów klimatyzatorów split. Najpopularniejsze są klimatyzatory ścienne, jednak oprócz nich występują również klimatyzatory kasetonowe i kanałowe. Poszczególnym rodzajom klimatyzatorów domowych i ich zastosowaniu przyglądamy się w artykule Jaki klimatyzator domowy wybrać?.

Jak wygląda montaż klimatyzatora split?

Montaż klimatyzatora split jest stosunkowo szybki – trwa zazwyczaj od 1 do 2 dni. Prace instalacyjne nie są skomplikowane, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na tzw. montaż przez ścianę, gdzie obie jednostki znajdują się po przeciwnych stronach tej samej ściany. Jeśli w przypadku Twojego mieszkania to niewykonalne, warto tak dobrać rozmieszczenie obu jednostek, aby odległość między nimi była możliwie jak najkrótsza.  

Najpierw montowana jest jednostka wewnętrzna. W kolejnym kroku wywierca się otwór, gdzie następnie będą poprowadzone przewody freonowe, a także instalacja elektryczna oraz instalacja odprowadzania skroplin. 

Warto przy tym zauważyć, że w przypadku montażu klimatyzatora split nie ma potrzeby wiercenia dużych otworów w ścianie, ponieważ przewody w tego typu instalacji mają stosunkowo małą średnicę. 

Chcesz zainstalować klimatyzację w swoim domu?
Skontaktuj się z nami!

Pomożemy Ci wybrać odpowiedni model klimatyzatora mieszkaniowego i zajmiemy się jego profesjonalną instalacją.