Jaki klimatyzator domowy wybrać?

Zanim zdecydujesz się na instalację klimatyzacji w swoim domu, dowiedz się, na co zwrócić uwagę podczas wyboru modelu klimatyzatora. Ich rodzajów są setki – różnią się miejscem montażu, rodzajem nawiewu czy budową. Jaki klimatyzator domowy wybrać? Który z nich będzie najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb? Poniżej przedstawiamy zestawienie najbardziej popularnych modeli. 

1. Klimatyzator ścienny typu split

Naścienny klimatyzator split to najczęściej spotykany rodzaj klimatyzatorów domowych. Składa się z dwóch części – wewnętrznej, którą możesz zainstalować na dowolnej ścianie w pomieszczeniu, oraz zewnętrznej (tzw. agregat lub skraplacz) – umieszczanej na balkonie lub na elewacji. Jego montaż jest stosunkowo łatwy, sprawny i niedrogi, zwłaszcza gdy decydujemy się na tzw. montaż przez ścianę (obie jednostki znajdują się po przeciwnych stronach ściany).

2. Klimatyzator ścienny typu multi-split

To idealny rodzaj klimatyzatora domowego, jeśli chcesz, aby klimatyzacja działała w kilku pomieszczeniach na raz. Tego typu klimatyzator składa się z jednej części zewnętrznej i kilku jednostkach wewnętrznych umiejscowionych w różnych pokojach. 

W przypadku, gdy zależy Ci na chłodzeniu powietrza w wielu pomieszczeniach, będzie to bardziej ekonomiczne rozwiązanie niż kupowanie oddzielnych klimatyzatorów dla każdego pokoju.

3. Konsola (klimatyzator przypodłogowy lub przyścienny)

Klimatyzator typu konsola to świetne rozwiązanie dla mieszkań i pomieszczeń znajdujących się na poddaszach, a także w przypadku, kiedy nie ma miejsca na standardowy klimatyzator ścienny. 

Konsolę umieszcza się zazwyczaj w okolicach grzejnika (z wyglądu sam klimatyzator również przypomina grzejnik) lub w przypadku poddasza – na ścianie kolankowej lub wnękach podokiennych.

PLUS: Są mało widoczne, dzięki czemu nie zaburzają wystroju wnętrza pomieszczenia.

4. Klimatyzator kasetonowy

Klimatyzator kasetonowy to model typu split – od standardowych jednostek ściennych różni się jednak położeniem. Jego instalację warto rozważyć w przypadku, gdy dopiero urządzasz mieszkanie i planujesz podwieszany sufit, w którym umieszcza się jednostkę wewnętrzną. Dzięki pełnej zabudowie klimatyzator jest niemal niewidoczny, ponieważ idealnie wkomponowuje się w stelaż sufitu. 

Tego typu klimatyzator ma wywiewy w cztery strony, dzięki czemu powietrze jest rozproszone, a jego podmuch komfortowy dla domowników. 

PLUS: Klimatyzatory kasetonowe charakteryzują się dużą równomiernością nadmuchu.

5. Klimatyzator kanałowy

Zastosuj go w przypadku, gdy nie masz możliwości umieszczenia na ścianie standardowego klimatyzatora ściennego, a mimo to zależy Ci na nawiewie od strony ściany lub sufitu. Często umieszcza się je w podwieszanym suficie lub niezabudowanej części domu (np. na poddaszu).

Klimatyzatory kanałowe często spotkasz np. w hotelach, ale nierzadko także w domach jednorodzinnych. Ich niezaprzeczalną zaletą jest to, że są praktycznie niewidoczne dzięki temu, że jednostkę wewnętrzną chowa się np. w ścianie. 

Taki rodzaj klimatyzacji możesz zastosować jednak wyłącznie na etapie projektowania domu czy mieszkania lub podczas generalnego remontu.

Chcesz zainstalować klimatyzację w swoim domu?
Skontaktuj się z nami!

Pomożemy Ci wybrać odpowiedni model klimatyzatora mieszkaniowego i zajmiemy się jego profesjonalną instalacją.